Screenshot_19

Suat KAYIKCI

Konya’nın Beyşehir ilçesinde dünyaya gelmiş; fotoğrafa ilgisi, kuş cenneti olan bu bölgede, küçük yaşlarda başlamıştır.

Hayali olan iki meslek doğrultusunda, önce Selçuk Üniversitesi Türkçe öğretmenliği ve daha sonra İstanbul Aydın Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nde eğitim almıştır.

Bu süreç zarfında fotoğraf üzerine seminerlere ve atölyelere katılmış, fotoğraf bir tutku ve yaşam biçimi haline gelmiştir. Projelere, sergi ve eğitimlere katılmış, eğitimler vermiştir. Çeşitli yarışmalarda birincilikler ve sergilemeler almış ve birçok bireysel ve sanal sergiye imza atmaya devam etmektedir.

Halen Öğretmen Gözüyle İstanbul ve Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu üyesidir. Aşık olduğu şehir İstanbul’u en iyi şekilde anlatmak hedefiyle arşiv oluşturmaktadır.

VAPURLAR

İstanbul… Şehirlerin başkenti… Bu şehrin bazı simgeleri vardır. Diğer şehirlerden ayıran bazı özellikleri. Bunlardan birisi de vapurlardır. Gün içerisinde yüzlerce sefer yapılmakta. İskeleden yolcu alır başka kıyıya varır. Kıtalar arasında gider gelir. Bu yüzden vapurlar baştan başa İstanbul kokmaktadır. Doya doya yaşadığım vapuru iskeleden kucaklarım. Vapura telaşla koşuşturmalar… Bazen bir anayı yavrusundan ayırır. Aşkları kavuşturur. Kimine göre hasret denizinde yer alır, kimine göre yol gösteren bir fener, kimine göre yetişilmesi gereken son liman. Bazen kimsesiz kalır bazen kalabalıkta boğulursun. Simitçi bağırır “ Taze sıcak simit.. “ İstanbul kavrulmuş bir simit kokusu. Sağım solum martılar… Onlarda simit kapma yarışında. Her canlı yaşam kaygısında. Bir aşk masalı, bir hüzün, bir ayrılık, bir kavuşma anlatır  vapur, görmesini bilene. Nuh’ un gemisi zannedersin yaşama bir kez daha tutunur, seversin. Bakalım bu vapur bizi nereye götürecek ?