BİZ KİMİZ?

Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu
21 Mart 2020 tarihinde kaybettiğimiz, Arel KALENDER hocamızın etrafında toplanmış, fotoğraf gönüllülerinden oluşan bir gruptur.
Hocamızın yönettiği @fotografkritigi hesabından, 22 Ağustos 2016 tarihinde ilan ettiği ‘Bir araya gelip birlikte çalışmaya başlıyoruz.’ mesajı ile grubumuzun ilk temeli atılmıştır. O dönemde, tamamen ücretsiz, yalnızca sponsor destekleriyle, İstanbul ile sınırlı kalan gruplara, hocamız tarafından teorik ve pratik fotoğraf eğitimleri verilmiştir.
Talepler artınca, 20 kişiden oluşan 4 grup Arel Hocamız’dan bu eğitimleri almış, kendisinin fotoğraf konusunda engin bilgisi ve dost canlısı olmasının da etkisiyle, eğitim süreci sonunda gruplar dağılmamış ve ‘Fotoğraf Grubu’ adı altında etkinliklerini sürdürmeye devam etmiştir.
Fotoğraf konusunda, gelişmek ve daha iyiye ulaşabilmek umuduyla, 2018 yılında Arel Hocamız tüm eğitim gruplarını Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu adı altında toplamıştır.
Neden “Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu” ?
Arel KALENDER, günümüzde fotoğrafın fazlasıyla manipüle edilmesinden yola çıkarak, inatla ve vazgeçmeden doğru fotoğrafın ve kurallarının nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalışmış ve bu disiplinin hakkını veren fotoğrafçıların soylarının tıpkı kutup ayıları gibi azaldığına atıfta bulunarak, grubumuzu Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu (Kafog) olarak tanımlamıştır.