Screenshot_13

Ömer TOY

1972 yılında Antalya’da doğmuştur.

2019 yılı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü ve 1995 yılı Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunudur.

Fotoğrafla ilgilenmeye 2012 yılında başlamış, okuyarak ve izleyerek kendini geliştirmeye çalışmıştır. 2016 yılında kuş fotoğrafçılığıyla tanışmış ve bu alanda daha çok fotoğraf üretmeye başlamıştır. Photomaraton İstanbul Yarışması’nda tema birinciliği aldığı 2018 yılında Arel KALENDER ile tanışmış ve 2019 yılında Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu ailesine katılmıştır.

Hayatın rutin akışından sıyrılmak için, sokak fotoğrafının yanı sıra zamanının çoğunu kuş gözlemi ve fotoğrafçılığı yaparak vatandaş bilimine de katkıda bulunacak şekilde değerlendirmeye devam etmektedir.

RİVA'DA YABAN HAYATI

Bir Kızılderili atasözü şöyle der; “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.”

Bu atasözünün geçerliliğini kanıtlamak istercesine ormanlarımızı, yeşil alanlarımızı hızla yok edip, hızla betonlaşıyoruz. Ülkemiz adına bunun örneklerinden bir tanesi de yaban hayatının yaşam savaşı verdiği İstanbul Riva Bölgesi. Son yıllarda hızla betonlaşan, villaların ardı ardına yapıldığı ve ekolojik dengenin bozulduğu bu alanda bugüne dek yaşayan yaban hayvanlarının özellikle de kuşların varlığından bihaberiz. Biyolojik çeşitliliğin korunması ve farkındalığın artması, yaban hayatı hikayesinin devam etmesi ve bugüne belge olarak kalması için, Riva’da son 5 yılda çektiğim bazı türlerden örnekleri ve betonlaşmaya başlayan alanları geleceğin yansıması olarak sizlerle paylaşıyorum.