profilllllddl

Aylin KARATEPE - Elife ULUDEVECİ - Hülya KANATLI - Mesut ESİRGEN - Nurcan ERTEM

Aylin KARATEPE

1984 İstanbul doğumludur.

Kamu Yönetimi mezunudur. Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü öğrencisi olup İstanbul’da yaşamaktadır.

Fotoğrafa 2017 yılında başlamıştır. 2019 yılından bu yana, Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu üyesidir.

 

 

Elife ULUDEVECİ

Ocak 1973’de Adana’da doğmuştur.

İlk, orta, lise eğitimini Hatay’da tamamladıktan sonra, Çukurova Üniversitesi Fen Fakültesi İngilizce Kimya Bölümü’nden mezun olmuştur. Bir süre ilaç fabrikasında kimya mühendisi olarak çalıştıktan sonra şu anki mesleği olan kimya öğretmenliğine geçiş yapmıştır.

2018 yılında Arel KALENDER ile yolunun kesişmesiyle, her zaman ilgi duyduğu fotoğrafçılık, hayatının önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle çalışma hayatı dışında 2021 yılı itibariyle Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nde öğrenimine devam etmektedir.

2018 yılından bu yana Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu üyesi olup grubun eğitim komisyonunda görev almaktadır.

 

 

Hülya KANATLI

1968 yılında İstanbul’da doğmuştur. Emekli antikacıdır.

1990 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü’nden mezun olmuş, halen İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği öğrencisidir.

Fotoğrafa olan tutkusu, 2015 yılında Arel KALENDER ile tanışınca daha da artmış, onun verdiği bir çok seminer ve atölyeye katılmış ve 2016 yılında Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde temel fotoğrafçılık eğitimi almıştır.

2016 yılında temelleri atılan Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu’nun üyesidir. Fotoğraf çalışmalarında her zaman hocasının izinde, ışığın peşinde koşmaya devam edecektir.

   

 

Mesut ESİRGEN

1972 yılı, İstanbul doğumludur.

1994 yılında İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

Fotoğraf eğitimini, 2016 yılında yollarının kesiştiği Arel KALENDER’den almıştır ve o tarihten bu yana çalışmalarını onun prensiplerinden ayrılmadan sürdürmektedir.

2016 yılından itibaren Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu üyesidir.

 

 

Nurcan ERTEM

1965 yılı, Kastamonu doğumludur. Çocukluğu ve eğitim hayatı Türkiye’nin farklı şehirlerinde geçmiştir.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra aynı üniversitenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nde ihtisasını tamamlamıştır. 2008 yılından bu yana İstanbul Maslak’ta özel bir hastanede Pediatrist olarak çalışmaya devam etmektedir.

Temel Fotoğraf eğitimini aldığı İsmek’te fotoğraf sevgisini keşfetmiş; 2019 yılında Arel KALENDER’den aldığı eğitimler sonrasında ise; fotoğraf kendisi için vazgeçilmez olmuştur. Çalışmalarına Arel KALENDER’in ilkeleri doğrultusunda severek devam etmektedir.

TTB ve Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu üyesidir.

IŞIĞIN İZİNDE

“Işık olmadan fotoğraf olmuyor, fotoğrafın bütün lezzeti ışıktan geliyor. Yani fotoğrafın pozlaması yani ışığı yanlış ise; sen kompozisyonda ne yaparsan yap olmaz yani…

💚 Arel KALENDER 💚

 

Işık fotoğrafın olmazsa olmazı!

Biz de beş öğrencisi bir araya gelerek, Galata Köprüsü’nde ışığı aradık.

Hocamızın en sevdiği mekanda aylarca dolaştık. Kimi zaman onun izinde yerlere yattık, kimi zaman ışığın izinde üçgenlerin peşinde koştuk, kimi zaman da bir balıkçının oltasına takıldık.

Ekip olarak Galata Köprüsü’nün her noktasında; merdivenler, balıkçıklar, misinalar ve üçgenlerin arasında ışıkla birlikte hocamızın izlerini aradık…