WhatsApp Image 2021-11-10 at 23.23.45

Arzu Ünal ÇOKŞİRİN

1972 İstanbul doğumludur.

Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü, Parsons School Of Design Moda Tasarım, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü mezunudur .

Uzun yıllar Moda Tasarımcısı olarak çalıştıktan sonra, 2015 yılından itibaren profesyonel iş hayatını sonlandırarak cam altı boyama, çini ve seramik üzerine eğitimler almıştır. Halen kendi atölyesinde bu alanlarda çalışmalar yapmaktadır.

2019 Aralık ayında Arel Kalender ile tanışarak Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu’na girmiş ve fotoğraf çekmeye başlamıştır. Çeşitli fotoğraf eğitmenleriyle eğitim ve proje çalışmalarında çalışmaya devam etmektedir.

 

ÇAMAŞIR ASILI SOKAKLARDA

Çamaşır asılı sokaklarda başınızı kaldırıp düşündünüz mü hiç?

Bazıları pencere önüne, bazıları balkona, bazıları da iki ev arasına gerilmiş ipe asılan çamaşırlardır. Eskiye göre sayıları azalmış olsa da; aslında sahiplerini anlatan yaşam ipuçlarıdırlar.

Belki hava kirliliği arttığından, belki kurutma makineleri geldiğinden, belki kaloriferli evlerde çamaşırlar daha çabuk kuruduğundan, belki de görüntü kirliliği sayıldığından eskiye oranla sokaklarda asılı çamaşırları daha az görüyoruz. Ama şehirlerin bazı kesimlerinde onlar hala varlar. Sahiplerinin yaşamlarına açılan pencerelerdir onlar… O evde yaşayan insanlar hakkında ipuçları verirler, evde kaç çocuk olduğunu, çocukların yaşlarını, giyim zevklerini anlatırlar mesela…

Hiç tanımadığımız insanların yaşamlarına ait fikirler yürütebiliriz asılı çamaşırlarına bakarak…

Siz de o sokaklarda yürürken başını kaldırıp o rengarenk asılı çamaşırlara bakıp o hayatları merak edenlerden misiniz yoksa?