profilll

Murat ALYAKUT

1969 Gaziantep doğumludur. Antalya’da yaşamaktadır. Evli ve iki kız çocuk babasıdır.

1992 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş ve 2008 yılında Ege Üniversitesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü’nde uzmanlığını tamamlamıştır.

Fotoğrafa 2019 yılında Arel Kalender’in açtığı online eğitim grubu ile başlamıştır. Halen Kutup Ayıları Fotoğraf Grubu ve 10 Logos bünyesinde fotoğraf yolcuğuna devam etmektedir.

SERALAR

Sera, bitkilerin yetişmesine uygun şartların sağlanması amacıyla, çevre şartları kontrol edilebilen veya düzenlenebilen cam, plastik, fiberglas gibi ışığı geçiren malzemeler ile örtülü bir yapıdır.

Yaşadığım şehrin Antalya olması ve tarımın daha çok seralarda yapılması nedeniyle bu konuyu seçtim. Projede genelde Antalya merkezli değişik yerleşim yerlerinde, seracılıkla uğraşan insanlarla görüştüm. O örtü altındaki çalışan insanların yaşamlarının kolay olmadığını gözlemledim.

Her serada başka bir yaşam hikayesi. Kimisi memleketini bırakmış ailesi ile günlük topladığı ürün karşılığı üç kuruş alarak yaşamlarını sürdürmeye çalışan; kimisi madde bağımlısı çocuklarını bu çukurdan kurtarmaya çalışan, kimisi de ürettiği ürünün karşılığını alamayıp zarar eden..

Kısacası; konu çok derin, çok hikaye çıkarılabilecek bir proje.