Arel KALENDER

1960 yılında, asker bir babanın oğlu olarak Ankara’da dünyaya geldi. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını farklı şehirlerde geçirdi.
İlkokulu Erzurum, ortaokulu Konya, liseyi ise Balıkesir’de tamamladı. Resme olan tutkusu yüzünden, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nü kazandı. Ancak o yıllarda ülkede yaşanan karışıklıklar ve birtakım özel sebepler nedeniyle öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.
1980 yılında Edremit’ te evlendi. Bir kızı ve bir oğlu oldu.
Uzun yıllar Sükse Reklam’ ın sahibi olarak ilan ve reklam ajansı yöneticiliğini sürdürdü. Daha sonra tekstil sektöründe çalıştı.
Screenshot_1
“Bu koca kente, İstanbul’ a aşığım ve onu anlatmakla geçsin ömrüm” diyen Arel Kalender’ in kente ve kentin insanlarına olan sevgisi, onu fotoğrafçılıkla ilgilenmeye yöneltti ve kendisini “Şehir Fotoğrafçısı” olarak tanımladı.
Ömrünün kırk yılını fotoğraf çekmeye ve fotoğraf eğitmenliği yapmaya adadı. Gerçeği ve güzelliği yaşatmak ilkesiyle fotoğraf gönüllülerine kucak açtı. Teorik ve uygulamalı eğitimler yanı sıra, sosyal medyayı da fotoğraf eğitimi için bir kanal olarak kullandı.
Vizörünün arkasından sessizce, doğru bildiklerinden hiç vazgeçmeden ve dilediğince, kenti ve kentin insanlarını fotoğraflarında dile getirdi.
Ve ne yazık ki, ardında derin bir iz bırakarak, 21 Mart 2020’ de aramızdan ayrıldı.